Malý velký bubeník z tančírny jménem Savoy

3. 5. 2021 | Ostatní, Who-Is-Who

Právě jsi otevřel(a) stručného průvodce osobnostmi swingu a jazzu. Pokud jsi četl(a) úvodní článek Začínám poslouchat jazz a swing – tipy kde a co hledat, už víš, že tě chceme vtáhnout do světa swingu a přesvědčit tě, že si myslíš, že potřebuješ, teda vlastně chceš si udělat svůj vlastní playlist oblíbené hudby.

V odkazech najdeš různorodou hudbu – nejen skladby, které bys slyšel na tančírnách.


Dnes vám představíme krále nejslavnější harlemské tančírny! Bubeníka, kterému se navzdory krátké hudební kariéře klaněl celý Savoy. Kapelníka, který se svými nejslavnějšími songy klaněl naopak Savoyi! Muže, bez kterého bychom možná neznali Ellu Fitzgerald. Teď už je asi jasné, že řeč bude o Chicku Webbovi a poslouchat budeme nejen jeho hitovku Stompin‘ at the Savoy.

Chicka Webba poznáte vždycky snadno. Při hře na bicí z něj sršela nesmírná energie a zápal, málokdo dokázal jeho divokým bubnovým sólům konkurovat. Stejné úrovně hry i extatického vytržení dosahoval ve své době jen Gene Krupa, který hrál v kapele Bennyho Goodmana, což oba bandy opakovaně svedlo k hudebním battlům. Druhým poznávacím znakem bylo, že Chick Webb byl za svou bicí soupravou sotva vidět. Malý velký muž zde není nadsázkou, protože život se s Webbem opravdu nemazlil. Jako dítě si při pádu ze schodů zlomil několik obratlů a ze zranění se časem vyvinula tuberkulóza páteře. Následky obojího byly fatální – po zlomeninách už Webb nebyl schopný plné mobility, tuberkulóza se postarala o zkřivení páteře, malý vzrůst a neustávající bolesti.

Přes to všechno, a navíc v krátké době, ale Chick Webb stihl uhranout swingový hudební i taneční svět. Do dějin nejslavnější harlemské tančírny vstoupil se svou kapelou v roce 1931, Chick Webb Orchestra se stal domovským bandem Savoye a Webb tam mohl každý večer přivádět do varu sál postřechu nacpaný tanečníky. Mimochodem, dalšími domovskými bandy před a po něm byli kupříkladu Fess Williams nebo Lucky Millender. V rytmu jeho paliček mrskali v Savoyi nožkami i slavní Whitey’s Lindy Hoppers a vzpomínali na to pak celý život. Když uslyšíte hudbu Chicka Webba, vždycky si můžete začít představovat, jaké to bývaly v Savoyi divoké večery. A že nejen Savoy miloval Chicka, ale také Chick miloval Savoy, dokazuje jedna z nejslavnějších písní orchestru, kterou v roce 1934 věnoval právě tomuto místu. Není snad lindy hoppera, který by se nikdy nehoupal v rytmu Stompin‘ at the Savoy! To je potom úplná Lindyhopper’s Delight … ano, to je další jeho hitovka.

Brzy po zrození tohohle hitu čekala Webba další trefa do černého. Ačkoliv s holkou v kapele jsou prý jenom problémy (a to tvrdil i Chick Webb), angažoval tehdy šestnáctiletou zpěvačku Ellu Fitzgerald, která toho roku vyhrála v Harlemu talentovou soutěž. No a pak už to byla opravdu hvězdná léta – jméno Chicka Webba a jeho orchestru je od té doby s Ellou Fitzgerald spjato neodmyslitelně. Ella a Chick byli jedno. Přišel hit A Tisket a Tasket, který je vystřelil ke slávě, a potom mnoho a mnoho dalších. Z pohledu množství skvělých nahrávek je dnes neuvěřitelné, že ti dva spolu hráli a zpívali vlastně jen 5 let. Společně Savoyi vládli až do roku 1939, kdy Webb komplikacím spojeným se svou nemocí ve věku 34 let podlehl. Orchestr předal své hlavní hvězdě, Elle, ale vzhledem k příchodu druhé světové války, nebylo možné jej držet v chodu déle než do roku 1942.


HUDBA CHICKA WEBBA

Kromě toho, že dal šanci holce z ulice (což se ukázalo, jako nejlepší věc, co kdy mohl udělat), se Chick proslavil energií, s jakou hrál. S ohledem na jeho fyzické handicapy si pusttě skladby LizaHarlem Kongo nebo Clap Hands, Here Comes Charlie a laskavě si seberte svou čelist z podlahy.

Chick nahrával skladby všeho druhu, tím mám na mysli swing (třeba skladba Lindyhopper’s Delight) i „sweet jazz“, balady či pop-music, které se výborně prodávaly (třeba Don’t Worry ‚Bout Me). Což bylo ovšem normální, dávalo to smysl dramaturgicky i finančně. Všechno ovšem byla taneční hudba, jen se na každou skladbu tančilo trochu jinak. Lindy hoppeři se na baladu přidali k „davu“ a rotovali okolo sálu, dnes bychom to nazvali foxtrotem.

Oproti dalším slavným big bandům není s tím Chickovým spojeno tolik známých muzikantů. Samozřejmě kromě Elly. Jedno vás ale může překvapit a to je Louis Jordan (shoda jmen není náhodná, je to můj vzdálený bratránek). 😉

Kdo už brouzdal po Youtube ve starých tanečních videích, pravděpodobně jste narazili i na krátký snímek „After Seben“, označovaný jako první lindy hopový záznam. V pasáži taneční soutěže hraje Chick Webb Orchestra.

IKONICKÉ SKLADBY
Clap Hands, Here Comes Charlie
Dipsy Doodle
Harlem Congo
Holiday In Harlem
I Got Rhythm
I Want To Be Happy
Lindyhopper’s Delight
Liza
Stompin‘ at the Savoy
A Tisket – A Tasket
Undecided

Míša

Míša

CHCETE ZAČÍT TANČIT SWING NEBO STEP?

CHCETE ZAČÍT TANČIT SWING NEBO STEP?

Ať už vás nadchl swing, nebo step a chcete začít tančit, jste tu správně! Máme kurzy v Praze pro dospělé i děti!
ZAČÁTEČNÍKŮV PRŮVODCE PO GALAXII SWINGU

ZAČÁTEČNÍKŮV PRŮVODCE PO GALAXII SWINGU

Aneb vše, co jste chtěli vědět o swingu, ale báli jste se zeptat. Článek nejen pro začátečníky, ale pro všechny milovníky swingu.
Kloboukové příspěvky na tančírnách – kam jdou?

Kloboukové příspěvky na tančírnách – kam jdou?

Děkujeme vám za tančírnové příspěvky do klobouku. Chtěli bychom se s vámi podělit o to, kam vaše příspěvky míří.