Začínám poslouchat jazz a swing – tipy kde a co hledat

6. 3. 2021 | Ostatní

Tohle je Štěpán v roce 2008 (a jeho první selfie).

Tedy v době, kdy jsem začal hledat swing na internetech. Úplně si vzpomínám, jak jsem moc nevěděl co hledat (některé věci, co jsem tehdy našel a poslouchal, bych …eh, snad radši ani nezmiňoval). Takže bychom ti s Míšou rádi pomohli a trochu tě navedli na hudební tipy a představili ti pár muzikantů.

Nezáleží, jestli jsi mezi swingaři úplný začátečník, nebo už nějakou dobu tancuješ. Udělej si svůj první playlist. Jediné pravidlo zní – poskládej ho z hudby, která tě baví!

PROČ POSLOUCHÁM SWING?

Já proto, že se mi líbí a že mě baví! S trochou drzosti to budu předpokládat i o tobě, protože ses přihlásil/-a na kurzy swingu nebo dobrouzdal/-a k tomuhle článku. A taky si myslím, že swing a blues je to nejlepší z hudby za posledních 100 let – je sofistikovaný, ale přitom srozumitelný a plný příběhů a emocí.

Poslech ti může pomoct v tancování. Ptáš se jak? S pravidelným poslechem získáš magickou schopnost věštění, co se bude v hudbě odehrávat – jaká bude melodie, kdy přijde break, kdy přijde vyvrcholení, kdy se změní dynamika… Úplně stejně, jako když dozpíváš písničku, kterou jsi v životě neslyšel(a). Taky pro tebe bude jednodušší hudbu vnímat – jaký má feeling, jakou v tobě vzbuzuje náladu. O to jednodušší pak bude tancovat s hudbou, protože ji začneš vnímat i podvědomě.

Určitě se neboj toho, že by tě swing rychle omrzel. Je tak různorodý, že budeš mít ještě dlouho co objevovat.

Nejstarší dochovaná společná fotografie DJů Tondy, Jakuba a Štěpána na netanečním koncertu saxofonisty Big Jay McNeely. Umírněnější sekci pražské swingové scény naleznete za nimi.

KDE HLEDAT?

Pryč jsou doby, kdy jsem se marně snažil najít swing na mp3.nadruhou.net a pirátil písničky z Groovesharku (dnes už používám sofistikovanější způsoby). 😛 Pro hledání hudby většinou používám Spotify – najdu tam hoooodně starých i nových nahrávek a funguje i zdarma. Stačí se zaregistrovat nebo přihlásit přes Facebook nebo Google.

SPOTIFY – NEJJEDNODUŠŠÍ CESTA

Tím nejrychlejším způsobem je projít si už vytvořené playlisty, které najdeš třeba od různých DJů nebo lektorů. Do vyhledávání si zadej jejich jména (třeba Jordán Štěpánek, Jakub Ivanovský, Antonín Suchánek, Janča Měchurová, Peter Šinaľ) nebo zkus zadat klíčová slova – “swing”, “swing for dancing”, “lindy hop”, “balboa”, “shag”, “big band” a podobné.

Výhodou je, že playlisty, které budeš procházet, většinou budou celkem rozmanité. Na druhou stranu procházíš jen výběr oblíbených písniček někoho jiného, takže se můžeš o hodně ochudit.

YOUTUBE – KDYŽ VÍŠ, CO HLEDÁŠ

Nejsem moc velkým fanouškem playlistů na YouTube, většinou mám pocit, že je to divná směs hudby. Často se mi ale stane, že tam najdu písničky, které jsem na Spotify ani jinde nenašel, neřku-li celá alba.

Poslední zaznamenaný rozhovor pianisty Counta Basieho a jeho zpěváka Jimmyho Rushinga před nenadálým a dodnes nevysvětleným úmrtím známého pianisty.

„WHO-IS-WHO“ VE SVĚTĚ SWINGU

Druhou možností (pracnější) je hledat podle jmen orchestrů nebo konkrétních muzikantů. V následujících týdnech tě s Míšou uvedeme do malého “who-is-who” ve světě swingu. Každý týden nasdílíme nový článek o známých muzikantech a k nim průřez jejich hudbou. Z těchto alb a playlistů si pak můžeš vybrat skladby, které se ti líbí. Odkazy na články najdeš níže.

Pokud budeš chtít brouzdat za hranicemi toho, co jsme nasdíleli, zkus si najít více od onoho interpreta (třeba u přehrávané písničky v playlistu rozklikni celé album). Nebo naopak – pokud tě strhla některá z písniček, zkus ji najít v různých verzích i od jiných interpretů.

První článek nasdílíme již v pondělí!

PS: začínám pomalu vypadat, jak na té úvodní fotce.

Štěpán J.

Štěpán J.

CHCETE ZAČÍT TANČIT SWING NEBO STEP?

CHCETE ZAČÍT TANČIT SWING NEBO STEP?

Ať už vás nadchl swing, nebo step a chcete začít tančit, jste tu správně! Máme kurzy v Praze pro dospělé i děti!
ZAČÁTEČNÍKŮV PRŮVODCE PO GALAXII SWINGU

ZAČÁTEČNÍKŮV PRŮVODCE PO GALAXII SWINGU

Aneb vše, co jste chtěli vědět o swingu, ale báli jste se zeptat. Článek nejen pro začátečníky, ale pro všechny milovníky swingu.
Kloboukové příspěvky na tančírnách – kam jdou?

Kloboukové příspěvky na tančírnách – kam jdou?

Děkujeme vám za tančírnové příspěvky do klobouku. Chtěli bychom se s vámi podělit o to, kam vaše příspěvky míří.