Muzikalita – co je riff?

8. 5. 2020 | Ostatní

VAROVÁNÍ PRO VŠECHNY – článek je hooodně zjednodušený a je v něm mnoho nepřesností a termínů, které třeba ani neexistují.

VAROVÁNÍ PRO MUZIKANTY – tento článek může uškodit vašemu zdraví.


MUZIKALITA – to je schopnost vnímat hudbu a namísto náhodného volení kroků a figur tančit NA hudbu.

Co je riff?

Všiml/-a sis někdy ve swingové hudbě krátkých motivů, které se pravidelně opakují? No, to byl pravděpodobně on, tvého ucha žampión!

Riff je krátký hudební motiv, který se často pravidelně opakuje. Pro ilustraci si pusť následující video, kde jsou jednotlivé riffy znázorněny v momentě, kdy je příslušné nástroje hrají. Pokud se ti ty nástroje pletou, projdi si ještě článek o hudebních nástrojích.

Jasný?

V příkladu „This Way Out“ riffy přímo tvořily melodii skladby. Můžeš ale narazit i na druhý příklad, kdy riffy tvoří doprovod k melodii, jako v následující písničce „Only You“, kde trombón hraje melodii a klarinety v doprovodu hrají riffy.

V tuhle chvíli zase zabrus do playlistů a zkus si v různých písničkách najít riffy a melodii.

Proč jsou riffy pro swing a pro tancování důležité?

I když se ti to nemusí zdát, swing je v zásadě celkem jednoduchá hudba, což je pro nás důležité. To je atribut, který třeba be-bop postrádal. Riffy swingu dodávaly dostatečnou jasnost a navíc předvídatelnost – jsou jednoduché a navíc se pravidelně opakují, takže jakmile riff najdeš, už se můžeš těšit, že ho (pravděpodobně o 8 dob později) zase uslyšíš. Pak je jen na tvé představivosti a umu, co s tím provedeš v tanci.

V riffu je ohromná síla! Většina swingových pecek je na riffech postavená, protože dokážou člověka přimět začít si tleskat, podupávat do rytmu, pokyvovat hlavou, začne s tebou šít, třeba můžeš začít tancovat, zkrátka má neuvěřitelnou schopnost tě vtáhnout do hudby! Nestyď se a nech se. 😉

Bugle Call Rag (Benny Goodman)

Flying Home (Lionel Hampton)

Hand Clappin‘ (Red Prysock)

Hot Rod (Miss Mikey May & Organ Grinders)

Jumpin‘ At The Woodside (Count Basie)

Lindyhopper’s Delight (Chick Webb)

Little John Special (Lucky Millinder)

Traffic Jam (Artie Shaw)

Call & Response

Pokud jsi o call & response ještě neslyšel/-a, tak čti ještě chvíli. Když si to přeložíš, tak už samotný název je velmi návodný – jeden nástroj (či skupina nástrojů) „volá“ a druhý mu „odpovídá“. Je to jako dialog dvou lidí. Teď si znovu pusť tu první ukázku a zkus tam call & response rozeznat, hned v prvním chorusu (části) je to velmi zřetelné jako riff 1 = call a riff 2 = response.

Call & response je jeden z klíčových principů swingu a jazzu, který má kořeny mnohem dříve v africké a evropské hudbě. Přeneseno do amerického prostředí ho ještě před jazzem najdeš v gospelu a černošských kostelech.

(Další video berte trochu s rezervou, tipuju, že takhle to úplně během gospelové mše nevypadá…)

Popojedem, protože to není jediná možnost call & response. Když si „This Way Out“ pustíš dál, narazíš i na další případy. Hned v druhém chorusu na riff 1 = call odpovídají 2 různé riffy, riff 2 a riff 3 = response, tedy už je to jako dialog tří lidí (jakože cože?). Ve třetím chorusu narazíš na další možnost, tedy že jeden nástroj si rovnou i odpoví, riff 4 = call i response, jako když se bavíš sám se sebou.

To je pro dnešek vše k riffům, kdybys měl/-a opět nějaký dotaz, připomínku nebo doplnění, napiš mi na stepan@zig-zag.cz. A hlavně poslouchej swing i ve volných chvílích, je to dobrá hudba a pomůže ti to nasát všechny tyhle finty.

Videa nejsou mou vlastní prací (kéž by), ale vypůjčil jsem si je z kanálu Swing This Music, kde najdeš názorná videa popisující různé principy swingu.

Štěpán J.

Štěpán J.

CHCETE ZAČÍT TANČIT SWING NEBO STEP?

CHCETE ZAČÍT TANČIT SWING NEBO STEP?

Ať už vás nadchl swing, nebo step a chcete začít tančit, jste tu správně! Máme kurzy v Praze pro dospělé i děti!
ZAČÁTEČNÍKŮV PRŮVODCE PO GALAXII SWINGU

ZAČÁTEČNÍKŮV PRŮVODCE PO GALAXII SWINGU

Aneb vše, co jste chtěli vědět o swingu, ale báli jste se zeptat. Článek nejen pro začátečníky, ale pro všechny milovníky swingu.
Kloboukové příspěvky na tančírnách – kam jdou?

Kloboukové příspěvky na tančírnách – kam jdou?

Děkujeme vám za tančírnové příspěvky do klobouku. Chtěli bychom se s vámi podělit o to, kam vaše příspěvky míří.