Jak můžeš (tančit) při karanténě?

22. 3. 2020 | Hudba, Tanec

Měl/-a bys zůstat doma, ale možností, jak tancovat nebo se něco přiučit, je dost. Jen si budeme na čas muset navyknout na varianty, které se sice nabízí, ale musíme se do nich přemlouvat nebo nás nenapadnou hned.

1. POSLOUCHEJ HUDBU (A PŘEDSTAVUJ SI, JAK TANCUJEŠ)

Je to tak – hudbu nám ještě nezakázali! 🙂 Můžeš využít volnějších večerů i dnů k poslouchání hudby, třeba si vybrat nějaký už hotový playlist a dál si z něj vybrat interpreta, který se ti líbí, nebo album a odtud pokračovat v dalším průzkumu. Spotify je na to ideální, ale zvaž i nákup hudby, protože pro většinu současných swingových interpretů je to jediná možnost výdělku na neurčitou dobu. Na Bandcampu je i možnost přehrávání plných alb. Tady je seznam některých z interpretů od DJe Marca d’Olimpio.

A představuj si jak u toho tancuješ! Představivost je super, dokonce je prokázáno, že to funguje jako trénink. Jednoduše si zkus pustit písničku a v sedě nebo i v pohybu si představ, jak s někým tancuješ, zvládáš všechny vychytávky a stylingy, kroky i figurami se trefuješ do hudby. Až se nám jednou poštěstí, že zas budeme tancovat společně, třeba si na to tvoje tělo vzpomene a hned tě to šoupne o level dál.

Když víš, kde hledat, najdeš i livestreamy na Facebooku. V Brně například založili SwingHouse (každodenní stream 19:00-20:00) nebo v Bratislavě pořádají úterní obývákové tančírny s Fats Jazz Bandem (od 20:00). Můžeš jim poslat dobrovolné vstupné na účet.

2. TRÉNUJ A UČ SE DOMA

Odstrč židli, vytáhni recapy, na které se celá léta v tvém počítači práší, a začni trénovat. Nebo si najdi něco, co tě zaujalo ve videech na Youtube, a zkus se to naučit. Já mám pro takovéto i jiné situace Youtube playlist, kam si ukládám videa a kam se můžu uchýlit a začít si vybírat. I když se jedná o párové figury, můžeš si představovat, že s někým tančíš, nauč se pozice, představ si dynamiku, přidej ruce tak, jako byste tančili ve dvou.

Nebo zkus přímo online kurz. Většinou jsou placené, ale pokud ti to situace dovolí, zvaž i tuto variantu, protože mnozí lektoři právě přišli o práci. Ehm, kdyby někdo chtěl online soukromou lekci, jsem k vašim službám, mrk mrk. 😉

Na Youtube je dost (výukových) videí, ze kterých se můžeš naučit některou ze swingových choreografií. Můžeš zkusit najít a naučit se Shim Sham, Tranky Doo, Big Apple, Al & Leon Shim Sham, Hat Trick Shim Sham, Hat Trick Tranky Doo, Dean Collins Shim Sham, Mama’s Stew (nebo The Stew), California Routine, First Stops, Second Stops, uh, další mě nenapadají, ale určitě jsem na některé zapomněl nebo je neznám.

(Na Youtube se v nastavení dají videa zpomalovat i zrychlovat. Stejně tak ve VLC. Just saying.) 😉

3. HUDBA POD DROBNOHLEDEM

Můžeš poslouchat hudbu a hned si ji zkusit analyzovat – jakou má ta písnička strukturu, jsou v ní riffy a jaké (riffy jsou krátké motivy na 4-8 dob, které se opakují), je v té písničce call-reponse (jak na sebe muzikanti reagují), jaké nástroje zrovna hrají…

Jsou to věci, které si musí každý sám prostudovat, aby se mu dostaly do podvědomí, protože od toho se potom odvíjí i to, že vím, kdy přijde konec jedné části (struktura), kdy se znovu objeví motiv, který jsem v té písničce už slyšel (například riffy), kdy se ta písnička dynamicky změní (struktura), jak můžu odpovědět na (ne)existující motiv (call-response) a hodně dalšího. Až se ti aspoň něco z toho dostane do podvědomí, začne se ti lépe do podvědomí dostávat i muzikalita (pod tím si představ třeba, jak tančit na písničku a ne jen na „hudební metronom“).

Na toto téma připravuji další článek, takže stay tuned. 😉

4. DOMÁCÍ TANČÍRNA

Najdi si live-stream, playlist nebo album, co se ti líbí, a zatanči si v obýváku. Live-streamů je v současné době hodně, takže si můžeš vybrat, viz výše.

5. VYMYSLI SI CHOREOGRAFII

Vyber si písničku, která tě baví, a začni vymýšlet. Kdybys chtěl/-a s něčím pomoct, tak mi napiš a uvidíme, jestli ti dovedu poradit.

Máš další nápady nebo chceš s něčím pomoct, napiš mi na stepan@zig-zag.cz.

Štěpán J.

Štěpán J.

Kloboukové příspěvky na tančírnách – kam jdou?

Kloboukové příspěvky na tančírnách – kam jdou?

Děkujeme vám za tančírnové příspěvky do klobouku. Chtěli bychom se s vámi podělit o to, kam vaše příspěvky míří.
Swingové playlisty

Swingové playlisty

Chceš-li si poslechnout něco swingu a jazzu i mimo lekce a tančírny a nevíš, kam na hudbu, můžeš začít třeba zde!
Advent Calendar Vol.1 and 2

Advent Calendar Vol.1 and 2

Christmas is around the corner, here are swingin' Christmas calendars from years 2020 and 2022. Merry Christmas and Happy Holidays!